11 listopada - Siedlce

„Jeszcze Polska nie zginęła” pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Zlot Niepodległościowy, „Kiedy my żyjemy” chciało by się dopowiedzieć (wręcz dośpiewać) gdy zobaczyło się harcerzy na tym zlocie.

Oczywiście nie mogło tam zabraknąć misiów z Ambulo.

Zlot zaczął się apelem powitalnym, na którym drużyny dowiedziały się pod jakim pomnikiem będą składać wieńce i znicze – dostaliśmy tablicę poświęconą pamięci pracowników siedleckich poczt i telekomunikacji, bohaterskich ofiar poległych z rąk okupantów w czasie II wojny światowej.

Następnie po jakże pysznym ( o nie tu nie kłamię !) obiadku, przygotowanym przez królujące na tym zlocie w kuchni dh. Zofię Kroll i dh. Grażynę Bednarzak, nadszedł czas na to co wszyscy harcerze lubią najbardziej – śpiewanie. Jako że był to zlot z okazji Święta Niepodległości w repertuarze prym wiodły pieśni patriotyczne.

W bogatym programie znalazł się teleturniej „Kocham Cię Polsko”. Sprawdzał on wiedzę harcerzy na temat Polski i słynnych Polaków. Możemy się poszczycić tym że ani razu się nie pomyliliśmy.

Po takich wyczynach zgłodnieliśmy i znów z pomocą przyszły Super Druhny (ta ta rara), które napełniły nasze brzuchy. Po kolacji i półgodzinnym odpoczynku wskoczyliśmy w mundury ponieważ nadszedł czas na wieczornicę „Jeszcze Polska nie zginęła”, na której obejrzeliśmy Animowaną Historię Polski według Bagińskiego oraz posłuchaliśmy niezwykle ciekawej prezentacji przygotowanej przez druha Tomasza Radomyskiego, ale jak wiadomo gdzie druh Tomasz tam i śpiew.

Dzień zakończył się uroczystym apelem pamięci, który organizowało Ambulo przy pomocy Tehawanki. Druh Radek rozprowadzał wartę i był latarkowym druha Eryka, który apel czytał.

Dzień następny zaczął się od śniadania, chaosu i sprzątania kwater. Po czym piękni, młodzi umundurowani harcerze brali udział w uroczystościach miejskich.

I tak oto minął ten zlot.
I ja tam byłem kompot i herbatkę piłem.
Eryk Ługowski
Źródło zdjęć: Portal Podlasie 24