11 listopada - Warszawa

Służba nie drużba, jak to mówią. Członkowie 14 PDW po raz kolejny podjęli się służby w drużynie reprezentacyjnej ZHP. Przemogli przenikające zimno i z dumą stanęli w szeregu, stając przed możliwością uczestniczenia w uroczystościach na placu Piłsudskiego.

Już w sobotę byliśmy w Warszawie. Wieczór spędziliśmy na spotkaniach z naszymi przyjaciółmi, z którymi widujemy się od święta. Towarzysko – integracyjny charakter wyjazdu poszedł jednak w odstawkę kojonego dnia rano. Wtedy to zaczęły się ćwiczenia, ćwiczenia i przerwy w sumie też.

Obchody Święta Niepodległości rozpoczął niedzielny capstrzyk. Listopadowy mrok sprowokował niezwykłą aurę. Niepewne swego chmury dopiero pod koniec apelu zasłoniły całe niebo. Wcześniej ukazywały jakby wycinki groźnie granatowego firmamentu. Mogło się wydawać, że jedynie plac, na który Marszałek majestatycznie spoglądał z pomnika, był małym światełkiem pośród wszechobecnego mroku. Mam wrażenie, że było to światełko dziękczynienia.

Następnego dnia krajobraz placu uległ zmianie. Był radosny i słoneczny. Reprezentacyjna ZHP wyglądała pięknie w tej scenerii. Potem ta, wręcz odważę się powiedzieć, moc rozlała się ulicami Warszawy. Idąc w Marszu dla Niepodległej, zobaczyliśmy jak wiele jest w Stolicy miejsc upamiętniających tych, którzy zrobili dla naszej wolności tak wiele. Pochód zawędrował aż pod Belweder, gdzie po oficjalnym zakończeniu zapletliśmy wielki krąg razem z Naczelnictwem ZHP, reprezentacją ZHR a także kilkunastoma ratownikami HGRM Piaseczno.
Agata Łukaszuk