14 Podlaska Drużyna Wędrownicza
Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Mazowiecka
Hufiec "Podlasie" im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach

Biwak w Borkach-Wyrkach 2014

W poniedziałek drużyny Ambulo, Nienudni oraz Tropiciele przyjechały do szkoły w miejscowości Borki-Wyrki. Rozpoczął się biwak! 
A właściwie Olimpiada... Na początku odbyło się uroczyste zapalenie Znicza Olimpijskiego. Następnie wszyscy wzięliśmy udział w zabawach integracyjnych oraz dowiedzieliśmy się co znaczy zasada fair play. Dzieci zostały podzielone na dwa zastępy, którym nadały nazwy Teletubisie oraz Czokoladka. Następnego dnia, we wtorek w tych właśnie zastępach harcerze rozpoczęli przygotowania to gry terenowej. Wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy, terenoznawstwa, szyfrów i wyruszyli w trasę 
Trasa zawierała punkty, a tam, na zastępy z niecierpliwością czekaliśmy my - Ambulo. Na pierwszym punkcie dzieci nauczyły się jak powinno się meldować, jak wygląda oraz kiedy stosuje się postawę zasadniczą i swobodą, wiedzą już jak zrobić zwrot w prawo, w lewo lub w tył oraz jak wygląda równy krok.Tym właśnie krokiem udały się na następny punkt, na którym musiały użyć swych umiejętności udzielania pierwszej pomocy i uratować życie fantomowi. Kiedy nic mu już nie zagrażało wyruszyły dalej by trafić na punkt zręcznościowy gdzie czekał tor przeszkód. Tam też dzieci miały okazję przypomnieć sobie grę Hugo, skacząc po kwadratach i zapamiętując ruchy. Na ostatnim punkcie każdy zastęp musiał ułożyć trzy typy ognisk, wcześniej zbierając dostatecznie dużo patyków i patyczków. Potem wszyscy udali się w miejsce gdzie czekało już rozpalone ognisko oraz smaczne kiełbaski. Wszyscy byliśmy zmarznięci ale bardzo zadowoleni. Pomiędzy punktami dzieci musiały też odnaleźć miejsca - niespodzianki, w których czekały na nich zaszyfrowane wiadomości. Po wszystkim wróciliśmy do szkoły podsumować dokonania zastępów. 
W środę każdy uczestnik otrzymał medal, a zwycięski zastęp Czokoladki także nagrodę specjalną - paczkę ciastek (oczywiście polanych czekoladą). Odbyło się też uroczyste zgaszenie ognia olimpijskiego i zakończenie Olimpiady. 

Każdy dzień rozpoczynaliśmy rozgrzewką a kończyliśmy piosenką i zawiązaniem kręgu.

W związku z niedawno obchodzonym Dniem Myśli Braterskiej przez cały biwak można było wrzucić do puszki list z życzeniami do innych harcerzy. 

Podczas biwaku miło miejsce bardzo ważne dla Ambulo wydarzenie - jeden z nas, Eryk Ługowski złożył  przyrzeczenie harcerskie i został pełnoprawnym członkiem Związku Harcerstwa Polskiego i od tej pory z dumą nosi na piersi krzyż. Jesteśmy z niego dumni! 

Więcej zdjęć z biwaku znajdziecie tutaj.

Daria Białach
Kreator stron internetowych - strona bez programowania