Harcerskie rekolekcje w Opolu Nowym

W miniony weekend razem z druhną Izabelą wzięłyśmy udział w rekolekcjach harcerskich. Przewodnie hasło tego spotkania brzmiało ,, Boży harcownik - król Dawid”. Miałyśmy okazję poznać historię Dawida, przygotować się duchowo na zbliżające się Święta oraz zawrzeć nowe znajomości z członkami innych harcerskich środowisk. Miałyśmy kogo poznawać, ponieważ byłyśmy jedynymi reprezentantkami ZHP. Weekend spędziłyśmy z harcerzami z ZHR-u oraz Skautami Europy. Nie przeszkodziło to w wytworzeniu przyjaznej, swobodnej atmosfery, a różnorodność środowisk dawała tematy do
rozmów.

Program był bardzo obfity i z pewnością pozwalał zbliżyć się do Boga. W piątkowe
popołudnie, po zakwaterowaniu się, zjedliśmy postną kolację, następnie ksiądz Kostecki podczas konferencji wprowadził nas w temat rekolekcji. Wieczorem ruszyliśmy ścieżkami opolskiego lasu, aby wspólnie rozważać stacje Drogi Krzyżowej, po modlitwie w kaplicy nadszedł czas na tak zwane ,, Nocne Polaków rozmowy”.

W sobotę od samego rana skupialiśmy się na modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz bardzo ciekawych i wartościowych konferencjach rekolekcjonisty. Mieliśmy okazję przystąpić do sakramentu pokuty. Następnie wzięliśmy udział w mszy świętej, po czym zjedliśmy pyszny obiad. Popołudnie i wieczór spędziliśmy na indywidualnych rozważaniach, na przykład podczas filmu ,, Milczenie”,jednak był też czas na integrację, chociażby podczas ,, nocnych rozmów” przy herbacie.

W niedzielę nadszedł czas podsumowań i pożegnań. Tak jak poprzedniego dnia poranek zaczęliśmy jutrznią. Po śniadaniu przygotowywaliśmy plan zlotu św. Jerzego oraz wypisaliśmy wady i zalety spotkania rekolekcyjnego. Praca odbywała się w grupach. Wzięliśmy udział w Mszy Świętej, następnie podziękowaliśmy sobie i pożegnaliśmy się podczas wspólnego posiłku.

Rekolekcje zaliczamy do udanych, dały nam siłę na ostatnie tygodnie przed maturą oraz radość w związku ze zbliżającymi się Świętami. A bardzo dogodne warunki w Domu Rekolekcyjnym w WSD w Opolu Nowym pozwoliły nam na skorzystanie w pełni z programu. Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze wielokrotnie spotkać z członkami ZHR-u i Skautami Europy. Dziękujemy serdecznie księdzu Kosteckiemu za przeprowadzenie rekolekcji. Życzymy wszystkim ciepłych, rodzinnych i pogodnych Świąt Wielkiej Nocy!

dh. Emilia Zachoszcz