MAKI jako sposób na zaspokojenie głodu wiedzy!

Ale czym tak właściwie są MAKI? Skrót ten oznacza Mazowiecką Akcję Kształcenia Instruktorów. Niedawno wróciliśmy z Kursu Przewodnikowskiego organizowanego przez Kadrę Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Oczywiście wróciliśmy z certyfikatami w dłoniach, jak na harcerzy przystało zwarci i gotowi do wykorzystania naszej wiedzy.

Zdobywaliśmy ją zarówno podczas zajęć teoretycznych np. o strukturze ZHP, czy finansach, jak i zajęć praktycznych np. prezentacja zabytków Płocka, czy ćwiczenie autoprezentacji pod okiem komendanta kursu hm.Tomasza Fiszkiewicza. Ten doświadczony instruktor przekazał nam swoją wiedzę z zakresu budowania autorytetu i uświadomił nam jak ważną rolę odgrywa instruktor w życiu hufca. Przekonaliśmy się, że działanie i przykład instruktora jest najlepszą metodą nauczania.

Wyjątkowość MAK-ów nie kończy się na zajęciach z harcerskimi autorytetami. Wierzymy, że znajomości które zawarliśmy z harcerzami z różnych środowisk przetrwają długie lata, powiększając bagaż naszych doświadczeń. W pamięci na długo pozostanie nam klimat wieczornych ognisk, połączonych z rozmową, na którą w codziennym życiu jest tak mało czasu. Dopiero w miejscu takim jak spokojne, ciche Gorzewo człowiek jest w stanie zatrzymać się na chwilę, wsłuchać w siebie, w innych i w naturę.

Wszystko co dobre szybko się kończy. Teraz naszym obowiązkiem jest dobre wykorzystanie zdobytej wiedzy podczas prowadzenia własnych drużyn. A o czym marzymy? Chcielibyśmy kiedyś stworzyć podobną akcję szkoleniową w naszym środowisku, żeby jak najwięcej osób złapało na poważnie „harcerskiego bakcyla”..

Czuwaj!
dh. Katarzyna Gromadzka