14 Podlaska Drużyna Wędrownicza
Związek Harcerstwa Polskiego
Chorągiew Mazowiecka
Hufiec "Podlasie" im. Henryka Sienkiewicza w Siedlcach

O NAS

Od „ Amerykańdżańskich Gyly-Gylów” do „Ambulo”- czyli krótko nas.

Początkowo nasza drużyna była zastępem, który powstał 18 sierpnia 2011r. ok. godziny 3.12 w Kózkach podczas biwaku drużyny, z której się wywodzimy, czyli 6 Wielopoziomowa Dryżyna Harcerska „Lawa”. Oficjalna nazwa zastępu wędrowniczego działającego przy „Lawie” brzmiała „Amerykańdżasńskie Gyly Gyly”. Zapewne nurtuje Was pytanie, skąd taki twór słowny się wziął. Historia jest bardzo ciekawa. Pierwszego wyrazu Ania użyła do określenia wyjątkowości członków zastępu mówiąc: „Bo wiecie my to jesteśmy tak oryginalni, jak dolary, whiskey i amerykańdżańskie dżynsy”. Słowo wzbudziło zainteresowanie i wywołało co nie miara śmiechu, ale nadal kojarzyło się z naszą nieprzeciętnością, która objawia się takżę w tym, że każdy z nas jest inny, ale o tym to zaraz. Drugiego słowa użyli chłopcy (Michał i Maciek), którzy zaczęli się  łaskotać, a wręcz turlać po pobliskich łąkach krzycząc „A gyly gyly gyly”, i tak patrząc się na chłopaków, uświadomiliśmy sobie, że jesteśmy nie tylko drużyną, ale Przyjaciółmi - co musiało się zawrzeć w nazwie, oczywiście. Możecie pomyśleć o nas „wariaci”, bo na takich wyglądamy i czasami tak się zachowujemy, i… muszę przyznać Wam rację.

 Lecz... postanowiliśmy, że wraz z wkraczaniem w kolejny stopień wtajemniczenia  harcerskiego, trzeba dotychczasową nazwę zmienić na coś godnego miana drużyny wędrowniczej. Ambulo (łac. wędrówka, wędrowanie) to coś, co szczególnie charakteryzuje nasz pion wędrowniczy. Staliśmy się nową jednostką wraz z początkiem września. Tyle ogółu, a teraz szczegóły. Pragnę przedstawić Wam nasze zacne, jakże skromne grono.


pwd. Izabela Suplewska - od września 2017 drużynowa Ambulo. Absolwentka I LO im. B. Prusa w klasie  o profilu matematyczno-fizycznym. Obecnie studiuje zarządzanie i inżynierię produkcji na Politechnice Warszawskiej. W wolnym czasie lubi słuchać muzyki, pić Earl Greya i poznawać historie ludzi. Szczególną cechą Izy jest jej wspaniały uśmiech oraz otwartość na innych i choć jak sama o sobie mówi, jest nieśmiała to lubi poznawać nowych ludzi, kultury i zwyczaje, jest także bardzo pomocna. Chciałaby kiedyś nauczyć się jazdy konnej i gry na pianinie.

dh Karol Białecki - w harcerstwie od 2012 roku, od września 2017r. przyboczny w Ambulo, członek Drużyny Reprezentacyjnej hufca. Karol uczęszcza do II LO w Siedlcach do klasy o profilu humanistycznym. Posiada niezwykle szeroki wachlarz zainteresowań, którymi nieraz potrafi nas zaskoczyć lub zaciekawić. Interesuje się między innymi historią bloku wschodniego i szeroko pojętą kulturą wschodu. Czyta literaturę rosyjską i narodową. Gdyby mógł przy herbacie z samowaru non stop opowiadałby o tym co spotkało go na licznych zagranicznych podróżach na które wyjeżdża za wschodnią granicę. 

dh. Kamila Jasińska - od września 2017r. przyboczna w Ambulo. Jest również uczennicą I LO. Im Bolesława Prusa w Siedlcach, profil matematyczno-geograficzny. Uwielbia rajdy rowerowe i piesze pielgrzymki. Jej pasją jest gotowanie oraz skoki narciarskie. Biega, skacze, gra w sporty zespołowe. Oprócz Związku Harcerstwa Polskiego członkini Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Zbuczynie. Osoba miła, uprzejma dla wszystkich, wytrwała w swoich przekonaniach, dążąca do określonego celu.

pwd. Kamila Woźniak - oprócz działań w naszej 14 PDW Kamila jest przyboczną w 36 PDH „Niedźwiadki”. Jest także członkiem Drużyny Reprezentacyjnej oraz posiadaczką stopnia samarytanki i naramiennika wędrowniczego. Kamila uwielbia malować, rysować i pisać opowiadania. Bardzo często ogląda kreskówki i filmy animowane, lubi dobrą książkę. Kocha też podróże, gorącą czekoladę i zielona herbatę. Cechuje ją pozytywne nastawienie oraz wytrwałość i chęć niesienia innym pomocy.

dh Piotrek Grabowski - dawniej członek igańskich "Wędrowców", teraz przybył do "Ambulo". Uczy się w szkole ponadgimnazjalnej nr 2, tzw. “Ekonomiku” na profilu organizacji reklamy. Interesuje się sportem oraz lekkoatletyką. Jego ulubioną dziedziną jest parkour połączony z akrobatyką; tak właśnie Piotrek może spożytkować swoje wielkie pokłady energii. Ma też jednak w sobie coś z artystycznej duszy, bo swój wolny czas poświęca też innemu hobby - rysowaniu.
dh. Martyna Uziębło - również uczennica siedleckiego “Prusa”. Uczęszcza do klasy o profilu matematyczno-geograficznym, na którym świetnie się sprawdza, jako miłośniczka matematyki. W harcerstwie działa prężnie od dwóch lat, a od roku w “Ambulo”. Martyna ma w sobie pasję do muzyki i literatury oraz śpiewa w chórze. Właściwie to dziewczyna pełna niespodzianek, bo obok kochanych kotów na półce jej zainteresowań stoją… militaria.
dh Radek Guzek - w naszej drużynie jest od kwietnia 2016r. i, tak jak Piotrek, uczęszcza do “Ekonomika”. Uwielbia pokonywać dystanse rowerem, nawet jeśli miałoby być pod górkę. Wśród jego zainteresowań znajduje się muzyka oraz przedsiębiorczość. Radek ma umiejętności pisarskie, a w wolnym czasie lubi pisać wypracowania.

dh. Emilia Zachoszcz - przyboczna w gromadzie zuchowej, prowadząca drużynową kronikę harcerka o wspaniałym uśmiechu i podejściu do ludzi. Uczennica 2 klasy o profilu humanistycznym w II LO im. św. Królowej Jadwigi. Emilka spędza mnóstwo czasu na oglądaniu filmów, czytaniu biografii, poezji, w sumie wszystkiego co do czytania przeznaczone. Lubi kina i kawiarnie. Jak mówi o sobie: „bez podróży gniję wewnętrznie, więc wywietrzam się jak najczęściej. Jestem niezdarą i panikarą”. Nasz wesoły rudzielec lubi także niestandardową muzykę, nie znosi sportu, ale może pobiegać. Bardzo lubi rozmawiać i stara się pomagać ludziom.

dh Oliwia Palich - Oliwia trafiła do naszej drużyny chcąc nadal kontynuować swą harcerską przygodę. Mimo iż już pracuje zawsze potrafi wygospodarować trochę czasu dla nas. Interesuje się dietetyką. Marzy by studiować w tym kierunki. Poza tym potrafi wspaniale gotować o czym mogliśmy się już przekonać ( przywodząc na myśl jej potrawy cieknie mi ślinka :D ) Jest niezwykle otwarta i miła. W wolnym czasie lubi chodzić na spacery i słuchać muzyki.
dh Maciek Kieryło - w harcerstwie działa dopiero od kilku miesięcy, ale brak stopni i sprawności nadrabia ogromnym zapałem. Jest uczniem ZSP nr 5, czyli “Budowlanki”, gdzie szkoli się na mechanika samochodowego. To profil w sam raz dla niego - Maciek insteresuje się bowiem motoryzacją, a jego pasją są w szczególności motocykle.
dh Artur Kondraciuk - typowy matfiz ( matma spoko , informatyka ok, fizyka hmmmm…. meh :D) , uczeń II LO na wyżej wymienionym profilu :D . W harcerstwie jest od ładnych paru lat a od niedawna jest członkiem naszego Ambulo. Jest harcerzem z wielu powodów a jednym z nich jest chęć poznania ciekawych ludzi. Interesuje się wieloma rzeczami ale nie przepada za mówieniem o nich. Lubi strzelać z łuku, czytać dobrą książkę( kryminały oraz fantastyka ) i wyjeżdżać na ambulowe wypady. Nie pogardzi długą rozmową. Stara się być punktualny i dokładny dlatego często zerka na swój ulubiony zegarek. Stąd też określany jest również jako: „Czasoodmierzacz”. 
dh. Jola Wawrzyszczuk - uczennica I LO w Siedlcach. W przyszłości ma zamiar pracować w wojsku dlatego też w harcerstwie chce się nauczyć dyscypliny i samozaparcia. Jednakże równocześnie kocha biologię i chemię. Nieobca jej mitologia znad norweskich fiordów. Jeżeli chcecie Jola chętnie pogada z wami na ten temat. Poza tym interesuje się produkcją leków. Jej życiu przyświeca szlachetny cel- chce odkryć lek na AIDS. 
dh. Weronika Pietrucha - pochodząca z Łukowa uczennica I LO w Siedlcach. Treść „Kamieni na Szaniec” zafascynowała ją harcerstwem. To właśnie z tego powodu wstąpiła do naszej drużyny. Weronika posiada ogromną ilość zainteresowań (tak dużą, że aż nie jesteśmy w stanie pomieścić ich wszystkich na naszej stronie :D) Jedną z interesujących ją dziedzin jest psychologia. Chce poszerzyć obecną wiedzę o tajnikach ludzkiego umysłu o swoje własne badania. Poza tym czyta wiele książek, słucha muzyki . Nie zdziwcie się jeśli spotkacie ją na ulicy nucącą jakąś melodię lub cicho mamroczącą coś do siebie pod nosem.

Dinozaury Ambulo
Kim są dinozaury? Są to dawni członkowie drużyny, którzy ze względu (najczęściej) na studia, które wygnały ich poza Siedlce, nie udzielają się już aktywnie w drużynie. W ich głowach jednak wciąż króluje Ambulo :)phm. Michał Dębski - założyciel 14 PDW Ambulo i drużynowy do września 2017r. Student Politechniki Warszawskiej na kierunku automatyka i robotyka. Ksywa jego brzmi po prostu „Słoń”. W ZHP od 2008r. Posiadacz stopnia HO. Oprócz tego jest niezmiernie sumienny i pracowity, rzekłabym „jak mrówka’, ale jednak nijak to się ma do słonia. Kręci go również opencaching. Na studiach poza pilną nauką (yhm.. :) ) zajmuje się konstruowaniem oraz programowaniem małych robotów na bazie Lego Mindstorms oraz Arduino.

pwd. Eryk Ługowski - przyboczny AMBULO od lutego 2014 do września 2016, ale także drużynowy 2 PDH „Włóczykije” oraz dowódca Drużyny Reprezentacyjnej. Uczeń na kierunku technik masażysta w Zespole Medycznych Szkół Policealnych im. prof. Zbigniewa Religi. Eryk najchętniej mknie przez świat w swojej Srebrnej Szczale (jego samochód), wybierając wcale nie te najbardziej oczywiste drogi. Interesują go kultury Wschodu. Jest zakochany w Podlasiu i prawosławiu. I to wcale nie koniec jego zainteresowań! Potrafi przygotować najlepszą herbatę pod słońcem! To dzięki niemu wieczorem przy ognisku można wyczuć delikatną nutkę cynamonu lub mięty unoszącą się w powietrzu… Na dodatek lubuje się w literaturze rosyjskiej. 

dh. Radosław Uziębło - dawny przyboczny oraz drużynowy Ambulo. Absolwent technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Siedlcach o profilu Technik elektryk. Przyszły komandos, taki nasz drużynowy rambo - złota rączka. Prócz tego, że niezmiernie kręcą go militaria, ale co tam wojsko i czołganie się w błocie- do niedawna nikt nie  wiedział, że Radzio świetnie posługuję się migowym oraz ma zdolności krawieckie. Chłopak jak marzenie, tylko brać i kochać.

dh. Kamil Cołoś - absolwent klasy o profilu biologiczno-chemicznym I LO im. Bolesława Prusa. Lubi wszystko, co przeprowadza fotosyntezę (czyt. roślinki!) i licznych przedstawicieli fauny, w tym ludzi. Swoje naukowe kroki skierował jednak w stronę ludzi i rozpoczął studia na kierunku medycyny. Relaksuje go spędzanie czasu na łonie natury i pływanie kajakiem. Poza tymi ściśle przyrodniczymi zainteresowaniami, naszego Cołosia pasjonuje również gotowanie. Liczymy na to, że kiedyś zaprezentuje nam swoje kulinarne umiejętności! 
dh. Natalia Księżopolska – Oprócz tego, że jest członkinią AMBULO, działa jako drużynowa w 13 PDH „Ubuntu”. Natalka jest absolwentką klasy o profilu matematyczno-geograficznym IV LO im. Hetmana Żółkiewskiego. W tym roku rozpoczęła studia na kierunku pedagogika. Jeśli gdzieś na trasie dostrzeżecie uśmiechniętą rowerzystkę z aparatem zawieszonym na szyi – to może być właśnie nasza Natalka! Udziela się jako wolontariuszka, jest Ratownikiem ZHP i wszędzie wtyka swój obiektyw. Oprócz tego zawsze wyciągnie pomocną dłoń - nawet jak o północy zażyczysz sobie zapałek w drodze do lasu, Natalka ma na to swój tajny sposób! Hojnie dzieli się ze wszystkimi swoim ciepłem, a my bezczelnie to wykorzystujemy.
dh. Beata Radzikowska - posiadaczka naramiennika wędrowniczego. Od października zaczyna studia na kierunku biotechnologia, jak sama mówi wybrała ten kierunek, bo interesuje ją praca naukowa, związana z odkrywaniem i poznawaniem świata. Beata lubi nowe wyzwania i kontakt z ludźmi. Swój wolny czas często spędza nad książką z kubkiem ciepłej herbaty. Z kart książki czerpie mądrość życiową i dystans do życia. Beata jest najszczęśliwsza wtedy, kiedy jest zmęczona, wszystko ją boli, ale wie, że dotarła do celu i ma wokół siebie ludzi, których ceni.

pwd. Agata Łukaszuk - do lutego 2014 pełniła funkcję przybocznej. Studentka Wojskowej Akademii Technicznej na kierunku chemia. W liceum należała do szkolnej reprezentacji szczypiornistek. Niezmiernie kręci ją ratownictwo, więc wcale nie jest dziwne, że została wybrana szefową Harcerskiego Klubu Ratowniczego "Siedlce". Miejmy nadzieję, że jak skończy studia, nie zamieni naszej harcówki w dołek!

pwd. Magdalena Szczerbaciuk - Studentka. Jak to bywa w życiu, kobieta zmienną jest tak i więc Magda w imię tej zasady z pociągu biologiczno-chemicznego odkryła w sobie dar do prac piśmienniczych, konkretyzując postanowiła wsiąść do przedziału humanistycznego wraz z nowym rokiem szkolnym. Jest dziennikarką na portalu działasz.pl, oraz notorycznie bierze udział w różnych projektach o zabarwieniu dziennikarsko-społecznym. Jak sama przyznaje jest kleptomanką i choruje na ADHD.

pwd. Anna Karbowiak - Studentka. Teatroman, kinoman i nocny marek. Jej największą  pasją jest teatr, a azylem scena. Nawet płacze na zawołanie, niczym lalka Baby Born (nie wiem czy ktoś jeszcze je pamięta). Zapewnię Cię, że gdy do Anki wpadniesz choć na chwilkę nie wyjdziesz głodny, niczym u babci, która prócz tego pływa, biega, gra w kosza i ręczną. Zapomniałabym - jest niezrównoważona umysłowo. 

dh. Izabela Fiuk - Studentka (w sumie jak większość naszej ekipy). W liceum wybrała profil biologiczno-chemiczny, by w przyszłości udowadniać dzieciom, że zęby trzeba myć. Dzięki Fiuczy (taką ksywę nosi) sprzedaż jogurtów w ostatnim czasie znacznie się podniosła. Jedną z jej pasji jest tenis ziemny, oraz pływanie. Prócz tego koniecznie trzeba zaznaczyć, że jest totalnym zmarźluchem, który nałogowo żuję gumę miętową.

dh. Daria Białach - Studentka. Uczy się w klasie pełnej przyszłych geodetów, architektów i matematyków (czyt. mat-geo). Nasza drużynowa kruszyna, która je za trzech , a wygląda jak pół. Czasami pewnych spraw nie ogarnia, dlatego też wszyscy kochamy Darii teksty i żarty ironiczne, choć bardzo inteligentne (nie mówię tego z przekąsem). Prócz tego kocha dzieci, dlatego od tego roku zaczyna pracę z gromadą zuchową.

dh. Katarzyna Sobiczewska - Studentka. Jest najmądrzejszym organem naszej szalonej paczki. Biologia to jej drugie imię, a poprawna polszczyzna - trzecie. Jest fanką Harry'ego Potter'a do tego stopnia, że czytała o nim nawet w jego ojczystym języku, co więcej, posiada wszystkie tomy w dwóch językach. Prócz tego perfekcyjnie smaży naleśniki i w stresowych sytuacjach bywa niezmiernie zabawna.

dh Mateusz "Maciuś" Sierakowski - Student. (O)błędny rycerz wszystkim znany jako Maciuś, tajemniczy młody osobnik wyróżniający się niezwykłą miłością do nauki związanej z cyferkami. Ponadto wielki pasjonata gór i ASG. Postacią, która potrafi rozbudza jego czasem zakurzoną motywację i inspiruję do realizacji niemożliwego jest Bear Grylls. Pan Maciuś miewa czasami zawieszenie systemu percepcyjnego, wtedy jego procesor przechodzi na wolniejsze obroty i żyje w swoim świecie, ale przy tym wszystkim świetnie włada językiem fifeoclocków.
dh. Izabela Jasińska - uczennica I LO. Im Bolesława Prusa w Siedlcach, profil biologiczno-chemiczny. Nasz kochany Jaśek to niezliczone pokłady artyzmu przejawiającego się w rysunku i rzeźbie, mało tego zdarza jej się szydełkować i ozdabiać wszelkie rzeczy technika de cupache. Uwielbia rośliny i zwierzęta. Dowodem na to jest własna uprawa przypraw (tylko tych ulubionych!) kwiatków i hodowanie brata (no dobra tak naprawdę bardzo go kocha). Iza, Izabela skromna, darząca uśmiechem i spokojem każdego kogo tylko spotka na swojej drodze.
dh. Katarzyna Gromadzka - uczennica IV Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych na profilu medyczno- sportowym. Kasia, Kasieńka, Katarzyna to marzycielką chodząca z głową chmurach (mało tego, że chodząca – ta mała istota czyta z chmur), chcę od życia czerpać jak najwięcej, ale nie zapomina o dawaniu z siebie innym. Można śmiało powiedzieć „uparta jak osioł” oczywiście w dobrym słowa tego znaczeniu, czyli jeśli coś sobie postanowi na pewno to zrealizuje. Fotografia jest jej wielką pasją, zaś do matematyki powszechnie znanej jako „królowej nauk” nie pała zbytnio miłością.
dh. Marlena Stańczuk - studentka filigogii angielskiej na Uniwersytecie Przyrodniczo - Humanistycznym w Siedlcach. Myśląc o Marlenie przed oczami maluje się obraz stworzony techniką collage. Dziewczyna mająca w sobie tak wiele zainteresowań - to prawdziwa mieszanka wybuchowa. Artyskto - sportsmenka. Bardzo często wyżywa się artystycznie począwszy od rysunku, wędrując przez teatralne aspiracje, kończąc na projektowaniu ubrań. Jej ulubioną grą zespołową jest siatkówka. Dzięki swoim długim nogom przemierza świat wzdłuż i wszerz w przyspieszonym tempie, zwykli śmiertelnicy nazywają to joggingiem, a dla niej to przygoda.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania